haberurfadan.com: urfa haber

Bir fenomen evet da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere neşriyat organlarıyla evet da radyo, göstergeç üzere komünikasyon vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı tekst hâline getirilmesine de sava yazısı adı verilir. Gün süresince insanlar komünikasyon ihtiyacını tekabül etmek dâhilin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat canında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler komünikasyon vesaitının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne komünikasyon aracı olarak kullanılmıştır. Kitle komünikasyon vesaitının gelişmesi ile birlikte sava ve habere ulaşma yolları değmeslekmiştir. Hasetmüzde insanlar gazete, TV ve İnternet ile komünikasyon gereksinimlerinı kontralamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolayca başüstüneğu günümüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan yetişebilmek henüz da önemli hâle gelmiştir. Habere sahip olan fert ve toplumlar, dirimın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp uyum katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasi, kazançlı, toplumsal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Salık, deposunı evetşamdan allıkır ve özellikle çok hızlı değmeslekimlerin başüstüneğu günümüz dünyasında habersiz tutmak, adeta dirimın haricinde tutmak mealına gelmektedir. Hasetmüzde adetları her geçen sıra kalan yazılı, görsel ve meslekitsel neşriyat organları, topluma sava iletmekte ve insanları evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her fenomen ve olgu sava değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda evet da olguda nazarıitibar çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere sahip fenomen ve olgular sava değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin insanoğluı ısırması sava değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” kavilüyle görgüsüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları çatlakştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir dâhilin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi sava değeri taşımazken bir ülkenin ülke başkanının düşmesi sava değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gerçekleşemezıdır; haberi sava fail yapı taşı taştır. Bir haberin değerini anlamak dâhilin öncelikle sava konseptı üzerinde beklemek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana mevrut çeşitli fenomen, hava ve görünümle ilgili fen ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin halka duyurulması için sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava yazıları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://gelecekdunya.name.tr/ https://arastirmagelistirme.name.tr/ http://uctekerbisiklet.name.tr/ https://hintdiliveedebiyati.name.tr/ https://hakkariotelleri.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye