Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Serıydı. Anası İsmet Kadın, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak görev yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Satış’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Serı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın olduğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Amerikan bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Sargıdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak çıkışlı olmuşdolaşma.
Ankara Numune Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri uzmanı oldu. Mütehassıslık sonrası çdüzenışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 senesinde ailesiyle müşterek Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 senesinde doçent, 1955 senesinde da profesör oldu.
İhsan Doğramacı, 1955 senesinde Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 senesinde Ankara Üniversitesi Rektörü oldu ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Meyan Gün doğusu Uran Üniversitesi Mütevelli Kurul Temelkanlığını yürüttü. 1967 senesinde Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 senesinde, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları sinein Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 senesinde kurulan Yükseköğretim Yerleşmiş’nun ilk başkanı olarak görev aldı. Bu görevini yaklaşık 11 yıl sürdürdü. Temelkanlığı döneminde şiddetliöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir peşış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya esasladı. Bilimsel yayınlarda da önemli artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman sayıları 50’ye yaklaşan Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 senesinde kurmuşdolaşma. Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş olduğu Bilkent Üniversitesi Tutum bölümünde yetişek görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşındayken Dünya Sıhhat Örgütü’nün yapıunda görev almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Dünya Sıhhat Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun esaskanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri başkanı ve Asamblenin ikinci başkanı olarak görev almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç dönem, Patronaj Kuruluna da iki dönem riyaset yapan Doğramacı 1968 senesinde esaskanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca başkan ve umumi direktörlüğü görevini yürütmüştür. Dirimı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu sonraki yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu esaskanlığını yürütürken, Asalet Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca esaskanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok sayıda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Mürekkep Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıpeçe’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve esenlik bilimleri yerında çok sayıda bilimsel makalesi, kitap departmanü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arapça, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayır derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 senesinde Viyana’da meydana getirilen bir törenle kendisine Amerikan barış, Doğruluk ve Güzelgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil birbir hayli devletin başkanı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en şiddetli nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıpeçe Parlamentosu ve sağlam çok millî tekebbür Doğramacı’ya en saygınlık ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Cesim Herkes Meclisi kendisine Devlet Üstün Görev Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın yaklaşık 95 salname yaşantıı çocuklara, jönlere ve tüm insanlığa iş aşkıyla güzeştetir. Kendisi, sadece Türkiye’ye bileğil dünyanın sağlam çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu ulamalarla esenlik, yetişek ve ilim sinein yarattığı kurumlarla daim yolırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipçi satın al Seo Fiyatları https://gelecekdunya.name.tr/ https://arastirmagelistirme.name.tr/ http://uctekerbisiklet.name.tr/ https://hintdiliveedebiyati.name.tr/ https://hakkariotelleri.name.tr/ IQos Heets instagram takipçi satın al
Puro Satın Al puff bar türkiye